KSIĄŻKI



Dramatyczne dzieje procesu Adolfa Eichmanna, mordercy zza biurka, współodpowiedzialnego za Holocaust. Książka jest opatrzona słynnym podtytułem, w którym pojawia się jedno z najdonioślejszych sformułowań zrodzonych w stuleciu totalitaryzmów: „banalność zła”. Relacja Hannah Arendt to nie tylko znakomity literacko klasyczny reportaż sądowy, lecz także esej o mechanizmie państwa totalitarnego oraz mentalności jego twórców i sług. Autorka, jeden z najwybitniejszych, niezależnych umysłów naszego wieku, nie cofa się zarazem przed postawieniem pytań o istotę postaw Żydów europejskich w obliczu Zagłady. Książka bezcenna dla wszystkich, którzy interesują się historią i polityką XX wieku, a także pogłębioną interpretacją centralnych problemów naszych czasów.







Biblia dziennikarstwa - gromadzi teksty najwybitniejszych postaci polskiego dziennikarstwa. Książka stanowi kompendium, którego do tej pory w księgarniach brakowało.Trzy części. Pierwsza zajmuje się pozyskiwaniem informacji w terenie, druga jest poświęcona pracy dziennikarza przy stoliku czy biurku (m.in. wywiadom, recenzjom, felietonom) oraz trzecia opracowywaniem materiałów w redakcji. Poza tym w książkę są wplecione króciutkie felietony o historii dziennikarstwa, autorstwa Rafała Habielskiego. O dziennikarstwie śledczym opowiada Bertold Kittel, o dziennikarstwie ekonomicznym Roman Młodkowski, o dziennikarstwie sportowym Stefan Szczepłek i Tomasz Smokowski, o korespondencji wojennej

Wojciech Jagielski, o reportażu Wojciech Tochman i Mariusz Szczygieł, o felietonie Jerzy Pilch, o publicystyce Kamil Durczok, o rysunku satyrycznym Marek Raczkowski. Książka mieści 65 tekstów ściśle dotyczących warsztatu dziennikarskiego. Arkana zawodu odkrywają najznakomitsi polscy dziennikarze, z których wielu dotąd nie komentowało własnej pracy.







Pisarz zmagający się z materią słowa. Syn zagubiony w trudnych relacjach ze starszym już ojcem. Wreszcie - mężczyzna uwikłany w pełne napięć, erotyki i braku zrozumienia związki. Zafascynowany kobietami, nieumiejący z nimi rozmawiać. Człowiek pełen tłumionych pasji.

J.M. Coetzee nie ukrywa tożsamości bohatera. To on sam. Poznajemy go przez jego własny dziennik i pełne emocji opowieści związanych 
z nim kobiet. Z zapisków pisarza przebija poruszające poczucie osamotnienia, wyobcowania, niemożliwości zaopiekowania się osobami, które kocha, a którym nie jest w stanie tego okazać. Z tej perspektywy pisarstwo zdaje się jedyną, chociaż bolesną drogą kontaktu ze światem.




Mam na imię Agnieszka. Moje mieszkanie ma na imię Instytut. Dwanaście godzin temu zostałam w nim uwięziona. Mój dom jest moim więzieniem. Nie mogę z niego wyjść. Nikt nie może do niego wejść.

Kamienica w centrum Krakowa. Siedem osób, które nie mogą się z niej wydostać. Krwawy napis: „To nasze mieszkanie”, jest jedyną wskazówką, jaką otrzymują. Wkrótce rusza lawina makabrycznych zdarzeń. Czy komukolwiek uda się uciec?

Przeraziły cię filmy Cube czy The Ring? Po lekturze Instytutu nie będziesz mógł zasnąć!





Metamorfozy to fotograficzny zapis niezwykłych przemian Marilyn Monroe, nietypowa biografia kobiety, której całe życie było filmem, serią zdjęć i obrazów.






Profesor Władysław Bartoszewski po raz pierwszy tak szczegółowo i szczerze opowiada o pobycie w piekle Auschwitz.

Partnerami w tej trudnej rozmowie są Piotr M. Cywiński i Marek Zając.

22 września 1940 roku do obozu koncentracyjnego Auschwitz trafił tzw. drugi transport warszawski. Wśród pięciu i pół tysiąca więźniów, którzy podczas apelu usłyszeli od komendanta obozu, że „komin to jedyna droga ucieczki”, znalazł się osiemnastoletni Władysław Bartoszewski. Oznaczony numerem 4427 syn urzędnika bankowego trafił do miejsca, gdzie - jak sam mówi - „przestaliśmy na przykład roztrząsać, czy to straszne i niehumanitarne, że biją. W naszym rozumieniu najważniejsze były konkrety: dostać w mordę czy nerki? Lepiej w mordę, byle tylko nie kijem, żeby nie pękła czaszka”.

Rozmowę uzupełniają wybrane przez Władysława Bartoszewskiego i od dawna nie wznawiane teksty uświadamiające, czym były obozy koncentracyjne, m.in. opowiadanie Apel Jerzego Andrzejewskiego, broszura ojca Augustyna Za drutami obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, W piekle Zofii Kossak i spisany przez Halinę Krahelską Pamiętnik więźnia.

Mój Auschwitz to książka, która nie pozwala zapomnieć o jednej z największych zbrodni w dziejach ludzkości.





Autor Powstania Warszawskiego widzianego z Moskwy w błyskotliwy i pełen emocji sposób pokieruje nas przez gąszcz poszlak oraz nie odkrytych dotąd dokumentów z rosyjskich archiwów. Poskłada w jeden obraz fakty, które z osobna wydają się nieistotne. Prześledzi historię sporu między Stalinem i jego polskimi poplecznikami a Armią Krajową. Uzmysłowi nam, jak perfidne, okrutne i brzemienne w skutki były decyzje podejmowane na Kremlu latem roku 1944.







Powrót niani to kontynuacja bestsellerowej powieści Emmy McLaughlin i Nicoli Kraus Niania w Nowym Jorku. W tym samym bezpośrednim, pełnym humoru i niepozbawionym złośliwości stylu, przedstawiają dalsze losy swojej ulubionej bohaterki, jeszcze głębiej wnikając w nęcącą zbytkiem i bogactwem atmosferę Nowego Jorku. Nic tak nie intryguje, jak życie mieszkańców Piątej Alei. Nic tak nie szokuje jak grzechy, które próbują ukryć. 





Powieść Aleksandra Kościowa to fascynująca wędrówka po świecie przywodzącym na myśl najwspanialsze historie Guillerma del Torro, Terry'ego Gilliama, czy wspaniałe anime Hayao Miyazakiego. To wzruszająca opowieść o młodzieńczej miłości, o nadziei i wchodzeniu w dorosłość. O decyzjach, które zmieniają życie. Ale przede wszystkim o potędze i sile uczucia. Kościów posiada niebywały talent pisarski. Jego historia na precyzyjną fabułę wpisaną w barokową, koronkową strukturę powieści-baśni, powieści-szkatułki. Zauroczy ona każdego dorosłego czytelnika, który ceni wysmakowaną grę z wyobraźnią




Pełna pasji opowieść o dwóch niespokojnych duszach. 

Paul Gauguin, wybitny malarz, ucieka od życia paryskich koterii artystycznych i jedzie na Tahiti. Liczy na to, że życie z daleka od Francji, złożone z seksu oraz najbardziej pierwotnych emocji pozwoli mu zdrapać nalot cywilizacji i powrócić do korzeni sztuki.
Flora Tristan to rewolucjonistka, pisarka i agitatorka, która wierzy, że dobroć, miłość i seks mogą zbawić świat. Opuszcza męża i wyrusza na misję tworzenia utopijnego społeczeństwa wśród bohemy i robotników francuskich miast.
Oboje są uciekinierami. Oboje mają wizję wielkiego przeobrażenia. Łączy ich gorączkowy upór i wiara w to, że człowiek znów może być autentyczny. Jednak utopii nie sposób stworzyć...






Przejmująca opowieść o miłości ojca i syna. Miłość wyrażana w milczeniu, domysłach, drobnych gestach i nieustannym poszukiwaniu siebie nawzajem. Relacja najbliższych sobie osób, w której syn próbuje sprostać marzeniom ojca.

Pochodzący ze wsi, a wykształcony w mieście bohater usiłuje na powrót odnaleźć się w świecie swojego dzieciństwa, młodości. W świecie najbliższym natury, najprostszych i najgłębszych związków między ludźmi.

Wchodząc, w światy opisywane przez Myśliwskiego, czy to w tej książce, czy innych , trudno się od nich oderwać. Pochłaniają czytelnika i zapisują w nim, tę swoją część, która najbliższa jemu – refleksji.




Lily Bard unika towarzystwa i pilnie strzeże swojej tajemnicy. Kiedy nie sprząta cudzych domów, trenuje karate i walczy z bezsennością za pomocą nocnych spacerów. Podczas jednego z nich znajduje w parku zwłoki Pardona. Szybko okazuje się, że wszyscy kojarzą Lily z brudną robotą. Wszyscy wiedzą, że Lily Bard sprzątała mieszkanie Pardona. Wielu sądzi, że sprzątnęła również jego...Aby oczyścić swoje imię Lily musi dowiedzieć się, kto naprawdę zamordował Pardona.





Autentyczna opowieść. Z jednej strony uznany pisarz, celebryta z drugiej genialny manipulator i morderca. Trudno uwierzyć, że wiedeńskie elity jadły mu z ręki. Nikt nie zauważył niczego niepokojącego. Czy ktoś mógłby przypuszczać, że przemieniony duchowo pisarz niemalże w blasku fleszy brutalnie zamordował 11 kobiet...





Czy można kochać człowieka, którego nienawidzi cały świat? 

Gdy Nadżwa miała piętnaście lat, dowiedziała się, że zostanie wydana za swojego kuzyna. Nie buntowała się przeciwko tej decyzji, bo pokochała starszego od niej o rok Osamę Bin Ladena. 
Dla Osamy gotowa była zacząć zasłaniać twarz i wyjechać daleko od domu. Początkowo wspaniałe życie zaczęło się zamieniać w koszmar, gdy mąż zaangażował się w działalność ekstremistyczną. Po zakazie posiadania lodówki przychodzi czas na wychowywanie synów poprzez długie wyprawy (bez wody!) na pustynię, aby udowodnić im, że co ich nie zabije, to wzmocni. Ceną za spełnienie marzenia Osamy o dżihadzie była zamiana dostatniego życia w Arabii Saudyjskiej na pobyt w górskiej fortecy Tora Bora - bez łóżek, elektryczności i bieżącej wody.
Nawet najwięksi zbrodniarze mają bliskich: braci, małżonków, dzieci. Bin Ladenowie - żona Nadżwa i syn Omar - przerywają milczenie i opowiadają o tym, jak wyglądało ich życie. Z pomocą dziennikarki Jean Sasson - autorki bestsellerowej Księżniczki - wprowadzają nas w prywatny świat wroga publicznego. To niezwykłe wyznanie odsłania również szokujące fakty o codziennym życiu kobiet w świecie islamu.






Kim był Alejandro Mayta?
Czy możliwe jest dotarcie do prawdy o nim?
Alejandra Maytę poznajemy, gdy jest uczniem w szkole salezjanów. "Mayta był kędzierzawym grubaskiem, miał platfusa i duże szpary między zębami", "nosił zawsze krótkie spodnie, sweter w zielone wzory i ciepły szalik, którego nigdy nie zdejmował". Koledzy w klasie dokuczali mu, a on pytał księdza: "Dlaczego istnieją bogaci i biedni, ojcze? Przecież wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi". Zawsze poważny, grzeczny. Po latach dręczy go to samo pytanie: "Widziałeś, ilu żebraków jest w Limie?". Dlatego wszyscy myślą, że zostanie księdzem...






Jan Tomasz Gross wspólnie z Ireną Grudzińską-Gross postanowili podjąć się trudnego zadania. Trudnego, ponieważ temat stosunków polsko-żydowskich jest tematem trudnym i dziś, a co dopiero opisywanych czasów drugiej wojny światowej. Esej porusza tematy drażliwe, bolesne. Przejmowanie żydowskiego mieniaprzez Polaków, współudziału w tym procederze polskich środowisk prawniczych czy granatowej policji. Autorzy opisują przerażającą sytuację Żydów na polskich wsiach, pytają o rolę Kościoła katolickiego w kształtowaniu zachowań wiernych.

„Kościelny rachunek z okresem okupacji wymaga objaśnienia braku reakcji na ludobójstwo, którego dokonywano wówczas na oczach polskiego duchowieństwa.” Ksiądz Stanisław Musiał SJ, zajmujący się dialogiem judeo-chrześcijańskim, niemal do końca swoich chwil, ubolewał nad brakiem jakichkolwiek śladów współczucia, troski ze strony Kościoła. Bolało to, że nikt nigdy oficjalnie nie przeprosił za tę bierność. Czy teraz jest lepiej? Nie sądzę. Wystarczy odnieść się do problemu Krzyża. Kościół był i jest nadal bierny, w tych najważniejszych kwestiach. Zamiast jednoczyć, swoją postawą potrafi różnić wiernych...


Kwestia bierności, wydaje się być słuszna, natomiast sporo emocji budzi oskarżenie Autorów wymierzone w Polaków. Oskarżenie o chciwość wobec Żydów, o rozkopywanie i przeszukiwanie zbiorowych grobów. Grabież kosztowności, złotych zębów, biżuterii, pieniędzy. Materializm, którym kierowali się przechowując Żydów.

Smutne to, że po tylu latach, nie potrafimy uporać się z tym problemem. Mam świadomość tego, że słowo „przepraszam” za tak wielką krzywdę - to mało, ale ile jeszcze można nadużywać dramatu, bo uważam to za duże nadużycie. Podczas drugiej wojny, podobny los spotkał i inne narodowości, więc rozsądniej byłoby znaleźć tę nić porozumienia , niż rozgrzebywać i osądzać ... często już nieżyjących.

Fotografia, która otwiera tę opowieść przeraża obrazem, nastrojem. Przypomina również obrazy z dokumentacji niemieckich. Dokumentacji, w których ukazywano zupełnie inne getto, zupełnie inny świat. Myślę sobie, może i tym ludziom kazano pozować do zdjęcia, chciałabym w to wierzyć...





Jose Antonio cieszył się opinią świetnego rybaka. Pewnego kwietniowego poranka 1943 roku wypłynął jak zwykle z Punta Umbria na połów sardynek. To co wyłowił tego dnia z oceanu, rozpoczęło największy przekręt w dziejach wywiadu. Przygotowana przez Brytyjczyków operacja pod zaskakującym kryptonimem "Mielonka" była tak misternie skonstruowana i tajna, że nawet Churchill dałby się nabrać.

Operacja "Mielonka" odniosła olbrzymi sukces. Tajemnicza przesyłka trafiła wprost z hiszpańskiego wybrzeża na biurko Hitlera. Führer dał się oszukać, a genialny podstęp otworzył aliantom drogę do zdobycia Sycylii i przyczynił się do upadku III Rzeszy.

Jak w najlepszych filmach o Jamesie Bondzie tak i tutaj główną rolę w zmyleniu przeciwnika odegrał agent specjalny. Glyndwr Michael nie był jednak zwykłym szpiegiem.
Już w chwili zwerbowania był martwy.




Jak co roku wiosną 1933 mieszkańcy jednej z wiosek nad rzeką Ob popłynęli na wyspę Nazino obdzierać korę z drzew. Tym razem ich oczom ukazał się przerażający widok. 6 tysięcy ludzi uznanych przez reżim za "elementy zdeklasowane i szkodliwe społecznie" zostało tu deportowanych z odległych części sowieckiej Rosji. Władza pozostawiła ich samym sobie - bez żywności, opieki medycznej i nadzoru - stłoczonych na niewielkiej wyspie śmierci w środku lodowego piekła.

"Likwidacja klasy kułaków" dotknęła 2 miliony osób. W ciągu trzech lat życie straciła niemal połowa przesiedlonych. Nawet Stalin, gdy dowiedział się o losach ludzi pozostawionych na Nazinie, osobiście rozkazał wstrzymać akcję. Nicolas Werth odsłania klimat przemocy i zacofania, jaki panował na obszarach sowieckiego "Dzikiego Wschodu". Oto historia Wyspy Kanibali.






Antony Beevor autor bestsellerowych książek Stalingrad, Berlin 1945 - w swojej kolejnej, poświęconej II Wojnie Światowej książce, opisuje największą i najbardziej krwawą bitwę niemieckich spadochroniarzy. Tragedię ludności cywilnej na miarę Powstania Warszawskiego.

Kiedy wiosną 1941 roku na Krecie lądowało 25 tys. niemieckich spadochroniarzy, ich dowódcy nie przyjmowali innego rozwiązania, nad zwycięstwo. Podobnie myśleli brytyjscy obrońcy wyspy. We współpracy z dobrze działającym wywiadem radiowym, przygotowywali na Niemców pułapkę. Rzeczywistość, okazała się, jednak zupełnie inna. Przeistoczyła się w krwawą rzeź, której ofiarą padła również ludność cywilna wyspy.






Norman Davies zabiera nas w oszałamiającą podróż przez wieki dziejów. Pokazuje egzotyczne stolice i mówiące niemal wymarłymi językami narody. Przedstawia nam nieznaną historię Europy, ale i opowiada o nas samych: o Galicji, Prusach, Wielkim Księstwie Litewskim. Czy jakiś inny historyk miałby na tyle wyobraźni, żeby połączyć ze sobą upadek ZSRR, historię Gdańska i państwo barbarzyńskich Wizygotów?Po lekturze Zaginionych Królestw nikt już nie będzie mógł traktować uporządkowanego świata historii ze szkolnych podręczników jak prawdy objawionej. Burgundia nie będzie kojarzyć się wyłącznie z winem, a Aragonia z Aragornem z Tolkienowskiego Władcy Pierścieni.

Nie trzeba już chyba nikogo przekonywać, że proza Normana Daviesa to literacka uczta. Ale Norman Davies potrafi też dzięki swoim książkom czegoś nas nauczyć. Zaginione Królestwa uzmysławiają, że historia nieustannie kotłuje się i bynajmniej nie zmierza do „końca”. Wręcz przeciwnie, nie miejmy wątpliwości, świat wokół nas wcześniej czy później odejdzie w przeszłość. Tak jak odeszły światy, które Norman Davies ożywia w Zaginionych Królestwach.




Wspomnienia Wojciecha Manna, wielkiego autorytetu.

Zawierające wiele ciekawostek np. czym były wtyczki typu bananki, jak można było odmłodzić kompletnie zajechane winyle. Barwne opowieści o kulisach festiwali i koncertów gwiazd rocka oraz o wizytach w Polsce gigantów światowego jazzu, których Mann był tłumaczem, przewodnikiem, a niekiedy i zaufanym powiernikiem. 





Ksiądz Gary Thomas przez większość swojego życia nie myślał o szatanie. Kiedy na jednym z kazań zaczął opowiadać wiernym o opętaniu, parafianie prosili go, aby więcej tego nie robił, bo straszy dzieci. Dlatego był ogromnie zaskoczony, gdy biskup wyznaczył go do objęcia funkcji diecezjalnego egzorcysty. Przecież on nawet nie był pewien czy szatan w ogóle istnieje!

Zanim jednak kapłan mógł zacząć wyganiać złe duchy, musiał przejść kurs przygotowawczy w nowo powstałej Szkole Egzorcystów w Watykanie. Był świadkiem osiemdziesięciu przypadków opętań, spędził wiele godzin zajęć praktycznych w ekstremalnie trudnych warunkach. Ksiądz Gary dowiedział się, że opętani bardzo różnie reagują na egzorcyzm. Niektórzy krzyczą, inni płaczą, ziewają, dostają drgawek lub próbują zrobić krzywdę sobie
i modlącemu się księdzu. Nauczył się jak odróżniać opętanie od choroby psychicznej. Ale przede wszystkim poznał egzorcystów: szaleńców, fanatyków, a może duchowych lekarzy?







Entomolog z Tokio wyrusza na krótką wyprawę w poszukiwaniu piaskowych owadów. Nie spodziewa się, że na nadmorskich wydmach przydarzy mu się coś niewytłumaczalnego. Uwięziony w pułapce bez wyjścia, z tajemniczą kobietą u boku, dzień po dniu będzie walczył o życie z niszczycielską potęgą piasku. Bezsensowny wysiłek, prowokujące zachowanie kobiety i skomplikowane relacje między dwójką więźniów bardziej przypominają senne majaki niż rzeczywistość. Czy można jeszcze wrócić do normalnego świata?





"Bo za dużo spraw mnie pociąga, dlatego cały jestem zamącony i skotłowany, kiedy tak pędzę od jednej spadającej gwiazdy do drugiej, aż padnę. Co też ta noc robi z człowiekiem. Nie miałem nikomu nic do zaoferowania poza własnym zamętem w głowie."

Początkujący pisarz Sal Paradise i niespokojny duch, wieczny włóczęga Dean Moriarty spotykają się w Nowym Jorku, zimą 1947 roku. Obaj pogardzają purytańską obyczajowością powojennej Ameryki, kultem kariery i wyścigiem szczurów. Pragną wyrwać się z ogarniającego ich pokolenie marazmu, doświadczyć pełni życia. Wyruszają w szaleńczą podróż bez pieniędzy i celu. Autostopem, kradzionymi samochodami i autobusami przemierzają ogromny kontynent od Atlantyku po Pacyfik, od kanadyjskiej granicy po Meksyku. W nowojorskich klubach jazzowych, nocnych kinach Detroit, meksykańskich domach publicznych spotykają podobnych sobie straceńców, oddają się ekstatycznej radości życia przy akompaniamencie bebopu, w rytm zmieniających się w obłędnym tempie krajobrazów. Ich beztroska włóczęga jest ucieczką przed obłudą "amerykańskiego snu", a zarazem pogonią za autentycznym życiem i prawdziwą wolnością.




                       Przejmujący opis wojny widzianej oczami dziecka i jego 
                                                            prześladowcy.
                       Porywające studium ludzkiej odwagi i siły przebaczenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz